Wenecki karnawał jest jednym z najbardziej znanych festiwali na świecie. Kolorowe pochody przechodzące ulicami miasta co roku przyciągają tysiące turystów.
Data rozpoczęcia karnawału, podobnie jak Świąt Wielkanocnych, jest ruchoma. Zabawa trwa ok. 2 tygodni, a kończy się wielkim balem na Placu św. Marka. Co roku karnawałowi przewodzi inny temat. Program zawiera koncerty muzyki barokowej, bale, pochody przebierańców, najróżniejsze uliczne przedstawienia teatralne i pokazy sztucznych ogni.
Mieszkańcy Wenecji w czasie karnawału przebierają się w kostiumy, które często są dziedziczone z pokolenia na pokolenie i mają wielką wartość. Wielu turystów zakłada maski sprzedawane dosłownie na każdym rogu, dzieciom na twarzach maluje się kwiatowe motywy. Tak ozdobieni uczestnicy tworzą uroczystą i wesołą atmosferę.
Pierwsza wzmianka o karnawale pochodzi z 1094 r., ale oficjalnym weneckim świętem stał się on dopiero 200 lat później w 1296 r., a w dzisiejszej postaci jest znany od końca XVIII w.
Typowe karnawałowe maski można w Wenecji spotkać przez cały rok. Każdy sklep z pamiątkami oferuje kolorowe, papierowe lub gipsowe maski i lalki. W centrum miasta znajdują się też specjalistyczne sklepy z maskami. Dorośli i dzieci mogą na ulicach podziwiać żywe posągi - osoby w typowych kostiumach, które stoją bez ruchu, ale za drobną opłatą zmienią pozycję lub pozwolą się sfotografować.