Palmanova znajduje się w północnych Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Łatwo się tu dostać z Lignano Sabbiadoro lub Bibione w około 40 minut samochodem, a z Caorle w niecałą godzinę. Palmanova może przypominać czeski Terezín. Jest to również zamknięte miasto-twierdza, które zaczęło powstawać za panowania austriackiego cesarza Rudolfa II pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako twierdza przeciwko atakom Turków. Mówi się, że kamień węgielny położono 7 października 1593 roku, w święto patronki miasta, świętej Justyny z Padwy, oraz w rocznicę bitwy pod Lepanto. Budowla powstawała etapami. Ostatnie modyfikacje zostały wprowadzone podczas wojen napoleońskich, kiedy to starsze fortyfikacje zostały zmodernizowane poprzez budowę schronów w bastionach (część fortyfikacji wystająca poza sam mur, na której znajdowały się karabiny). poza sam mur, na której skoncentrowani są strzelcy i działa), zbudowano duże koszary i większość podziemnych przejść, z których część można zwiedzać do dziś.
Miasto zostało zbudowane na olśniewającym białym marmurze, a jego ulice i domy są rozmieszczone według precyzyjnych struktur geometrycznych. Twierdza została zaprojektowana przez Vincenzo Scamozziego i charakteryzuje się absolutnie symetrycznym planem, który był w pełni respektowany przez wszystkie kolejne fazy budowy. Dlatego też wszystkie elementy twierdzy są zawsze dziewięcioma. Z góry widać regularną dziewięcioramienną gwiazdę złożoną z murów, fosy i bastionów. Główna fosa mogła być zalewana wodą z kanału Roggia di Palma, który ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów od jazu na rzece Torre.
Dziś Palmanova jest w bardzo dobrym stanie, a twierdza posiada trzy monumentalne bramy, które umożliwiają wejście do miasta: Porta Udine, Porta Cividale i Porta Aquileia. Przy południowej bramie Porta Aquileia znajduje się małe muzeum wojskowe, poświęcone głównie włoskim żołnierzom, którzy służyli w mieście.
W centrum Palmanova znajduje się Piazza Grande, który ma kształt regularnego sześciokąta. Cały plac otoczony jest jedenastoma posągami, z których każdy reprezentuje jednego z generalnych strażników twierdzy. Na środku placu stoi wysoki maszt z włoską flagą jako symbolem miasta. Znajduje się tu również Katedra Dożów (Duomo Dogale) z imponującą dzwonnicą. Znajdują się tu również modele maszyn używanych przy budowie twierdzy.
Twierdzę można obejść dookoła wyznaczonymi szlakami lub przejechać się po niej rowerem. Trasa ma około 7 km długości. Obwód między dwiema bramami zajmuje około 60 minut pieszo (powolny spacer po trawie). Wewnątrz twierdzy znajdują się zarówno place zabaw dla dzieci (na Via Molin z nietypowymi elementami do zabawy), jak i oczywiście kawiarnie czy restauracje. Jeśli wybierzesz się do Palmanova w drugą niedzielę lipca, możesz sam doświadczyć historycznej ewokacji. Wreszcie , 7 października w twierdzy odbywa się jarmark z różnymi straganami z jedzeniem i winem oraz targami rzemieślniczymi. Wszystko to z okazji założenia miasta i obchodów jego patronki, świętej Justyny (jarmark Santa Giustina).
Czy wiesz, że?
- od 2018 r. Palmanova stała się częścią obwodu Najpiękniejszych Wiosek we Włoszech (I Borghi più belli d'Italia)
- zaledwie kilka kilometrów od Palmanova znajduje się starożytne rzymskie miasto Aquileia, które również warto odwiedzić