Flagi na plaży: do czego służą?
Flagi sygnalizacyjne na plaży są niezbędne. Jednak nie każdy wie, jak ważne są te flagi.
Jak sama nazwa wskazuje, flagi plażowe dostarczają ważnych informacji kąpiącym się.
Flagi występują w trzech kolorach: białym, czerwonym i żółtym.
Biała flaga: wskazuje, że wybrzeże jest czyste, tj. morze jest spokojne i nie ma silnych prądów.
Czerwona flaga: przeciwnie, oznacza niebezpieczeństwo i w takich przypadkach nie zaleca się pływania,
Żółta flaga: wskazuje na silne podmuchy wiatru, parasole przeciwsłoneczne na plaży powinny być złożone, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa.
Zazwyczaj flagami opiekują się obecni na miejscu ratownicy. Są oni wyłącznie odpowiedzialni za wywieszenie flagi i objaśnienie jej kąpiącym się. Muszą zwracać uwagę na prognozę pogody. Ci z większym stażem polegają również na własnym doświadczeniu.
Niebieskich i zielonych flag nie należy mylić z flagami sygnalizacyjnymi.
Błękitna Flaga to nagroda ustanowiona w 1987 r. przez pozarządową organizację non-profit Foundation for Environmental Education (FEE), która co roku nominuje plaże spełniające szereg wymogów w zakresie promowania zrównoważonego rozwoju i przyjazności dla środowiska. Projekt nie ogranicza się do Europy, ale obejmuje również inne kraje. Łącznie w programie uczestniczy około 49 krajów.
Kwalifikacja do Błękitnej Flagi nie opiera się na pięknie miejsca, ale na zgodności z surowymi parametrami jakości wody w kąpielisku. W tym przypadku Włochy są jednym z najlepszych przykładów, ponieważ są jednym z krajów o największej liczbie wyróżnionych plaż.
Aby otrzymać upragnioną Błękitną Flagę, miejsce musi spełniać kilka podstawowych warunków:
1) Edukacja ekologiczna:
Kąpiącym się należy zapewnić informacje na temat jakości wody w kąpieliskach, naturalnych ekosystemów i miejsc związanych z kulturą.
2) Jakość wody:
Próbki są regularnie pobierane i analizowane w celu zapewnienia jakości przez cały czas. Każdy obszar objęty Błękitną Flagą musi przejść co najmniej 5 kontroli jakości wody w sezonie kąpielowym.
3) Zarządzanie środowiskiem:
Kategoria ta obejmuje na przykład obowiązek utrzymywania plaż w czystości, ustawiania koszy na śmieci oraz monitorowania siedlisk morskich i jeziornych.
4) Usługi i bezpieczeństwo:
Każde kąpielisko musi dysponować odpowiednim personelem, aby zapewnić bezpieczeństwo kąpiącym się i musi być wyposażone w środki pierwszej pomocy.
Od 2008 roku istnieje Zielona Flaga, której pomysłodawcą jest pediatra Italo Farnetani. Jest to tytuł przyznawany plażom i obiektom dostosowanym do potrzeb rodzin z dziećmi.
Plaża musi spełniać następujące wymagania:
1) Pomiędzy każdym miejscem na plaży musi być wystarczająco duża przestrzeń.
2) Woda nie może być wysoka, musi być czysta, a dno musi być płytkie.
3) Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, plaża musi być piaszczysta, a obiekty muszą mieć odpowiednie place zabaw, na których dzieci mogą się gromadzić i bawić razem.
4) Plaża musi również posiadać udogodnienia przyjazne rodzinom, takie jak lodziarnie, pizzerie, sklepy i obiekty sportowe.
5) Niezbędna jest obecność odpowiednich służb ratunkowych z wyspecjalizowanym personelem.