Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Ustawienia Akceptuj wszystkie

Gdy?
2

Osoby

  • Dorośli

    2

  • Dzieci

    0

Filtry

  • Wyżywienie

  • Typ zakwaterowania

  • Wyposażenie

  • Zajęcia

  • 0 m

    3 000 m

Jest miła, ale nie chcesz jej widzieć. Podczas gdy w naszym kraju pod koniec roku na ulicach można zobaczyć Trzech Króli, we Włoszech lata wiedźma Befana. Jej imię pochodzi od słowa Epiphany, czyli święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia.

Ale uwaga - w przeciwieństwie do Trzech Króli, spotkanie Befany nie jest wskazane. Mówi się, że jeśli ktoś zobaczy Befanę, zostanie uderzony jej miotłą, ponieważ nie chce być widziany.nadal nie jest jasne, czy jest to prawda, czy wymysł rodziców, aby utrzymać dzieci w łóżkach w nocy, kiedy Befana leci.

Kim jest Befana?

Według legendy Befana to stara kobieta z wiecznie rozczochranymi włosami, która lata na miotle i odwiedza swoje dzieci w nocy 6 stycznia. Uważa się, że Befana albo przyniosła, albo odmówiła pomocy Trzem Królom w ich poszukiwaniach Dzieciątka Jezus. W zamian za swoją uprzejmość lub w akcie pokuty postanowiła co roku w tym dniu obdarowywać dzieci prezentami.

Dzieci czekają na nią z niecierpliwością, a wieczorem przed świętem zostawiają pończochy przy kominku lub na oknie, do których Befana wkłada słodycze, jeśli dzieci były grzeczne, lub węgiel, jeśli były złe. Współczesna wersja "węgla" to zazwyczaj czarne cukierki.

Befana

Befana daje grzecznym dzieciom prezenty w pończochach

W rodzinach z dziećmi dla Befany przygotowywany jest mały poczęstunek, zwykle kieliszek wina i lokalne przysmaki, takie jak szynka lub kiełbaski.

Tradycyjne uroczystości i potrawy

Święto Befany jest okazją dla wielu włoskich rodzin do spotkania się i zabawy. Na placach miast i wsi odbywają się parady i pokazy sztucznych ogni, często z udziałem "żywej Befany". Zwłaszcza w mniejszych miastach obchodom często towarzyszą targi, na których można kupić nie tylko pamiątki, ale także typowe słodycze, takie jak torrone (nugat) lub pierniki w kształcie pończochy.

Tradycyjne potrawy, takie jak panettone czy pandoro, są również serwowane w tym dniu i często zdobią stoły przez cały okres świąteczny.

Befana

Befana w czasach współczesnych

Święto Befany jest nadal mocno zakorzenione we włoskiej kulturze. Chociaż niektóre dzieci mogą już bardziej skłaniać się ku postaciom takim jak Święty Mikołaj, Befana pozostaje unikalną włoską ikoną, która uosabia nie tylko tradycję, ale także radość dawania i wiarę w magię.

 

Każdego roku organizowane są imprezy tematyczne, takie jak loty "żywych Befan" na miotłach, które są wielką atrakcją, zwłaszcza dla turystów. Największe obchody mają miejsce w miastach takich jak Urbania w regionie Marche, gdzie odbywa się cała seria wydarzeń poświęconych Befanie, w tym parady, przedstawienia teatralne i zabawy dla dzieci.historyczne centrum udekorowane jest setkami kolorowych pończoch, w tym najdłuższą na świecie. I oczywiście w mieście są setki dobrych czarownic. Niektóre z nich zlatują z zabytkowej wieży, inne tańczą i żonglują, ale wszystkie starają się zadowolić i rozweselić obecne dzieci.