Dzięki bogatej historii i różnorodności autorów, od klasyków, takich jak Dante i Petrarka, po współczesnych pisarzy, takich jak Umberto Eco i Elena Ferrante, włoska literatura wywarła głęboki wpływ na światową scenę literacką. Ich dzieła są idealnym towarzyszem do czytania nad morzem lub w spokojne wieczory. Gwarantujemy, że wciągną Cię w swoje historie!
Klasyka
Niektóre z najbardziej znanych postaci XIII i XIV-wiecznej literatury włoskiej to Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio i Dante Alighieri. Każdy z nich miał muzę - kobietę, którą głęboko kochał i która zainspirowała wiele ich dzieł.
Petrarca miał swoją Laurę, o której napisał swój słynny Śpiewnik. Ten zbiór wierszy jest w dużej mierze poświęcony jego miłości do Laury, która prawdopodobnie nie została odwzajemniona. Niektórzy historycy uważają nawet, że Laura nie była prawdziwą osobą, a raczej symbolem ideału miłości i piękna Petrarki. Petrarca twierdzi jednak, że widział swoją Laurę 6 kwietnia 1327 r. w kościele św. Klary w Awinionie.
Dante Alighieri miał swoją muzę w Beatrycze, która symbolizowała wyidealizowaną miłość jego życia. Poznali się, gdy oboje byli dziećmi, ale niestety ich drogi się rozeszły i Beatrycze poślubiła innego. Odgrywa ona kluczową rolę w jego najsłynniejszym dziele, Boskiej Komedii, gdzie oprowadza Dantego po raju.dante Alighieri, często nazywany "ojcem języka włoskiego", ma ogromne znaczenie dla Włoch.wiele miejsc, instytucji i rzeczy we Włoszech nosi imię Dantego Alighieri (ulice w Mediolanie, place w Neapolu, szkoła w Rzymie, parki, pomnik we Florencji, teatry, mosty, biblioteki itp.)
Boccaccio, autor Dekameronu, miał muzę o imieniu Fiametta. Prawdopodobnie poznał ją w Neapolu i pojawia się ona w wielu jego dziełach, w tym w Dekameronie, a także w Elizie.
Dramaty teatralne
Jeśli chodzi o scenę teatralną, dramatopisarze tacy jak Carlo Goldoni i Luigi Pirandello przodowali tutaj. Carlo Goldoni, pochodzący z Wenecji, jest jednym z najsłynniejszych włoskich dramaturgów. Zasłynął z niezwykłego poczucia humoru i reformy komedii dell'arte. Jego reforma teatralna obejmowała zniesienie improwizacji, wprowadzenie precyzyjnego scenariusza dla aktorów i usunięcie masek, co pozwoliło publiczności lepiej identyfikować się z postaciami na scenie. Jego sztuki są wystawiane do dziś i cieszą się niesłabnącą popularnością. Należą do nich "Sługa dwóch panów" i "Mirandolina", które pozostają świetnymi przykładami jego twórczości. W tym kraju do najbardziej znanych współczesnych inscenizacji "Sługi dwóch panów" należy m.in. teatru Narodowego w Pradze, gdzie Miroslav Donutil doskonale sprawdzał się w głównej roli do 2016 roku.
Z drugiej strony Pirandello był znany ze swoich eksperymentalnych technik teatralnych, a także analizy ludzkiej tożsamości, którą przeprowadził w swoich dziełach, takich jak "Sześć postaci w poszukiwaniu autora" i "Henryk IV".
Poeci XIX i XX wieku
W XIX i XX wieku mamy do czynienia z autorami takimi jak poeci Gabriele D'Annunzio i Eugenio Montale, którzy zdobyli nawet Nagrodę Nobla. Jest też Umberto Eco, którego cały świat zna z jego słynnego dzieła Imię róży. Nie można pominąć Alessandro Manzoniego, autora słynnej powieści The Betrothed, Italo Calvino z jego Invisible niewidzialne miasta, Baron na drzewie i inne oraz Alberto Moravia, najbardziej znany z powieści Góral i Rzymianka.
Współczesna literatura włoska
Współcześni włoscy autorzy to Elena Ferrante, Niccolò Ammaniti i Roberto Saviano. Zanurz się w "neapolitańskiej tetralogii" Ferrante, zaczynając od Genialnej dziewczyny, książki pełnej zwrotów akcji. Lub odkryj sekrety syndykatu zbrodni Camorra w Gomorze Saviano. I wreszcie, nie przegap powieści "Nie boję się" Ammanitiego, która została nawet sfilmowana.