Etna na Sycylii jest najwyższym aktywnym i drugim najpotężniejszym wulkanem w Europie. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, w pobliżu miast Mesyna i Katania. Według najnowszych pomiarów z 2014 roku jego szczyt znajduje się na wysokości 3350 metrów nad poziomem morza, ale ze względu na trwającą aktywność stale się zmienia - np. po erupcji w 1981 roku mierzył 21 metrów niżej - 3 329 metrów. W wyniku erupcji wulkanu i uwalniania magmy, wulkan nieustannie opada lub wznosi się.
Etna jest około dwa i pół razy większa niż drugi co do wielkości wulkan we Włoszech , Wezuwiusz. Etna jest również jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, będąc zasadniczo stale aktywnym i posiadając najdłuższy udokumentowany zapis erupcji.
Wulkan znajduje się w gęsto zaludnionym obszarze, co zwiększa jego potencjalne zagrożenie, ponieważ w przypadku silnej erupcji spowodowałby znaczne szkody. Jednak ziemia wokół wulkanu jest bardzo żyzna, co pozwala na uprawę winorośli i sadów.
Etna jest stratowulkanem, nie jest pojedynczym ciałem wulkanicznym i powstała w wyniku erupcji kilku stożkowatych formacji, które zostały połączone ze sobą. Obecnie ma cztery główne kratery: Bocca Nuova, Voragine, Krater Północno-Wschodni i Krater Południowo-Wschodni. Chociaż są one prawdopodobnie ze sobą połączone, każdy z nich może funkcjonować całkiem niezależnie.