Genua leży w północno-zachodniej części Włoch, w regionie Liguria, nad Zatoką Genueńską, będącą częścią Morza Liguryjskiego. Jest to piękne miasto z licznymi zabytkami, które stanowi dobry punkt wypadowy do wycieczek po Liguryjskiej Riwierze.
Historia miasta jest od wieków związana z morzem. Genua walczyła dawniej o tytuł najważniejszego portu z
Wenecją, przez którą została podbita w 1381 r. Jednak w XVI w. pod panowaniem Hiszpanów odzyskała dawne wpływy, a obecnie jest największym włoskim portem. O jego związanej z morzem przeszłości świadczy stary port, w którym stoi
latarnia La Lanterna ciesząca się tytułami najwyższej ceglanej (76 m), najstarszej i najdłużej działającej latarni na świecie. Jej obecna forma jest wynikiem rekonstrukcji, którą latarnia przeszła w 1543 r. W 1936 r. została ona zelektryfikowana, a w roku 2006 udostępniono turystom muzeum, w którym można zapoznać się z historią miasta i portu.
Z Genui pochodzi wielu znanych żeglarzy. Najsławniejszym z nich jest Krzysztof Kolumb. Nie jest pewne, czy odkrywca Ameryki rzeczywiście urodził się w tym mieście, ale prawie na pewno spędził w nim dzieciństwo. Przy Piazza Dante turyści mogą odwiedzić XVII-wieczną rekonstrukcję domu Kolumba, w której mieści się poświęcone mu muzeum.
Życie Genui koncentruje się wokół
Piazza de Ferrari, przy którym można podziwiać budynki opery i Pałacu Dożów. Na jego środku stoi ogromna fontanna, będąca ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta oraz pomnik Garibaldiego, który w mieście się narodził. Ważnym punktem jest również
Katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo), będąca interesującym przykładem romańsko-renesansowego stylu, w którym są utrzymane również inne kościoły miasta z wyjątkiem barokowej Bazyliki della Santissima Annunziata del Vastato.
Główną ulicą Genui jest Via Garibaldi, której zabudowę stanowią pałace pochodzące z XVI i XVII w. Budowa ostatniego z nich została zakończona w 1716 r., a ulica od tego czasu się nie zmieniła. Wśród pałaców jest Palazzo Rosso, w którym mieści się kolekcja obrazów, a na jego dachu znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta. W 2006 roku ulica trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wielką atrakcją miasta jest akwarium (Aquario di Genova), jedno z największych w Europie. Zostało postawione w 1992 r. w porcie Antico z okazji wystawy EXPO 1992 oraz 500. rocznicy odkrycia przez Kolumba Ameryki. Akwarium prezentuje ok. 600 gatunków morskich i słodkowodnych ryb, płazów i ssaków (delfiny, foki, pingwiny, żółwie, koralowce i inne), a poza tym organizuje zajęcia edukacyjne dotyczące ochrony mórz i życia w nich.