Korzystając z naszej strony, akceptujesz pliki cookies zgodnie z rozporządzeniem o Polityka ochrony prywatności

Ustawienia Akceptuję

Gdy?
2

Osoby

  • Dorośli

    2

  • Dzieci

    0

Filtry

  • Wyżywienie

  • Typ zakwaterowania

  • Wyposażenie

  • Zajęcia

  • 0 m

    3 000 m

Marcina we Włoszech

San Martino

Wraz z początkiem jesieni we Włoszech i zbliżającym się 11 listopada, nadszedł czas, aby uczcić świętego Marcina - patrona chłopów, winiarzy i żołnierzy. Święto to, znane jako Festa di San Martino, obchodzone jest na różne sposoby w całych Włoszech.

Chociaż jego popularność jest największa na północy kraju, uroczystości w duchu San Martino odbywają się w wielu innych miejscach, gdzie miejscowi przypominają sobie legendę o hojności i dobroci świętego.

Legenda San Martino

Legenda głosi, że Marcin z Tours był rzymskim żołnierzem, który pewnej zimnej nocy podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem, aby go ogrzać. Gdy tylko to zrobił, zimowy mróz nagle ustąpił, a ciepłe promienie słońca wdarły się do miasta, co według legendy trwało przez kilka dni. Od tego czasu we Włoszech ukuto wyrażenie "Lato św. Marcina" (Estate di San Martino) w odniesieniu do króla ciepłych, słonecznych dni, które często występują we Włoszech.ciepłych, słonecznych dni, które często występują w okolicach święta św.

Gęś świętomarcińska

Tradycyjna gęś przygotowywana na święto San Martino ma swoje korzenie w średniowieczu. Według jednej z wersji legendy, Marcin ukrył się wśród gęsi, aby uniknąć konieczności przyjęcia stanowiska biskupa, ale ich głośne gdakanie go zdradziło. W ten sposób gęś stała się symbolem święta i, szczególnie w Lombardii lub Trydencie-Górnej Adydze, nie może jej zabraknąć na świątecznym stole. Podaje się ją pieczoną z jesiennymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, kasztany czy dynia.

San Martino

we Włoszech tradycyjna gęś świętomarcińska podawana jest z jesiennymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, kasztany czy dynia

Wenecja i dzieci w maskach

Wenecja, miasto o bogatej historii i silnych tradycjach, również upamiętnia świętego Marcina. Dzieci w kostiumach chodzą po ulicach, recytując wiersze o San Martino, pukając do drzwi sąsiadów i otrzymując słodycze lub drobne monety za swoje wiersze, podobnie jak w Halloween, ale z włoskim urokiem. Zwyczaj ten jest wyjątkowy we Włoszech i nadaje świętu niezapomnianą atmosferę.

San Martino

w Wenecji dzieci noszą maski i chodzą na podchody w Dzień Świętego Marcina

Ciasto na świętego Marcina

Jednym z symboli święta jest Dolce di San Martino, pyszny piernik w kształcie świętego Marcina na koniu. To ciasto, wysadzane kolorowymi słodyczami, przyciąga wzrok od pierwszego wejrzenia i celebruje nie tylko świętego, ale także radość z pieczenia i słodycze, które są nieodłącznym elementem jesieni. Wypiekane jest szczególnie w Wenecji.

Festiwal Nowego Wina

W tym czasie regiony winiarskie, takie jak Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska, organizują degustacje młodego wina, które dopiero co zeszło z beczek. "Il vino novello" - młode wino - jest degustowane po raz pierwszy w Dniu Świętego Marcina. Wiele rodzin i producentów wina organizuje spotkania i degustacje, podczas których podawane są typowe jesienne potrawy, takie jak kasztany, salami i sery.

San Martino

Tradycyjnie we Włoszech w dniu św. Marcina piecze się kasztany, degustuje wino i salami

Światło w ciemności

Marcina przypomina o życzliwości, radości i świetle, które Włochy podkreślają świecami i uroczystościami w listopadzie. Podczas gdy Północ świętuje San Martino różnymi rytuałami ludowymi, jego przesłanie współczucia i solidarności pozostaje aktualne w całym kraju. W święcie tym nie chodzi więc tylko o przysmaki i wino, ale o dzielenie się ciepłem, światłem i przynależnością z innymi.

Aktualne najlepsze oferty i okazje

Atrakcyjne i przystępne cenowo oferty wakacyjne, które Cię zachwycą.

Co nowego na blogu

Śledź nas na Facebooku i odkrywaj najnowsze informacje z Włoch oraz cenne porady na wakacje.