Morze Adriatyckie (Mare Adriatico) jest częścią Morza Śródziemnego (zajmuje około jednej piątej Morza Śródziemnego) i obejmuje około 160 000 km2 między Półwyspem Apenińskim a Półwyspem Bałkańskim. Rozciąga się od Zatoki Triesteńskiej, wokół Riwiery Weneckiej, przez Rimini, Riwierę Palma, aż do miast Pescara, Bari, Brindisi i Zatoki Otranto. W przeciwieństwie do nierównej linii brzegowej z licznymi wyspami po chorwackiej stronie, włoska część (zwana Riwierą Adriatycką) ma głównie piaszczyste dno, stopniowe wejście do wody i kilka znaczących zatok.
Dla naszych turystów jest to praktycznie najbardziej dostępne i popularne morze, miliony ludzi udają się tam każdego roku, aby spędzić letni urlop pełen słońca, pływania i leniuchowania na szerokich piaszczystych plażach. Prawdopodobnie najczęściej odwiedzaną częścią włoskiego Adriatyku jest północ - słynne kurorty Bibione, Lignano, Caorle, Lido di Jesolo i Rimini. Miejsca te oferują wiele rozrywek, możliwości zakupów i wycieczek oprócz pływania. W środkowej części wybrzeża Adriatyku znajduje się popularna Riwiera Palmowa z romantyczną promenadą pośród śródziemnomorskiej zieleni. Południowa część wybrzeża Adriatyku jest zaś popularna ze względu na bardzo ciepłą pogodę i dziewiczą przyrodę.
Północna część Adriatyku jest stosunkowo płytka, na północy osiąga zaledwie 23 metry, ale w kierunku południowym znacznie się zmniejsza, a maksymalna głębokość 1330 metrów osiągana jest na południe od Boki Kotorskiej.
Adriatyk jest również ważnym elementem klimatycznym - jest stosunkowo ciepły, zimą jego temperatura spada do 7-11°C, a woda jest cieplejsza niż powietrze, wiosną wzrasta do 20-23°C, a latem osiąga 26-27°C, co z kolei reguluje gorącą letnią pogodę. Letni sezon turystyczny trwa tu od kwietnia do października.