Pałac Dożów jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Wenecji i dosłownie uosabia bogactwo, potęgę i kulturę, które miasto zdobyło w czasach swojej świetności jako potęga morska. Znajduje się na Placu Świętego Marka i sąsiaduje z Bazyliką Świętego Marka, tworząc wspaniały kompleks historyczny.
Pałac został pierwotnie zbudowany w IX wieku jako forteca. Po kilku pożarach został odbudowany i przybrał obecną formę w XIV i XV wieku.
Przez wieki Pałac Dożów był centrum rządowym Republiki Weneckiej. Służył jako rezydencja doży (najwyższego przywódcy Wenecji), siedziba rządu i sądownictwa, gdzie odbywały się ważne spotkania. w pałacu mieściły się ważne instytucje Republiki, takie jak Wielka Rada i Rada Dziesięciu, a także więzienie - lochy (Pozzi) i strychy (Piombi) pałacu mieściły cele dla skazańców.
Najsłynniejszym więźniem Piombi był bez wątpienia Casanova. Udało mu się jednak uciec z więzienia. A ponieważ warunki w więzieniu były nieludzkie, w XVII wieku zbudowano nowe więzienie po drugiej stronie Rio del Palazzo i połączono je z pałacem przez Ponte dei Sospiri (Most Edukacji).swoją nazwę wzięło od rzekomych westchnień skazańców, którzy widzieli ostatnie światło dzienne na moście.
Pałac Dożów to architektoniczne arcydzieło. Jego wygląd zewnętrzny i wnętrze emanują pięknem i elegancją. Fasada wykonana jest z białego i różowego marmuru, ozdobiona bogatymi gotyckimi arkadami i balkonem ze szczegółowo rzeźbionymi ornamentami. Na szczycie znajduje się posąg św. Marka z lwem, symbolem miasta.
Wewnętrzny dziedziniec otoczony jest majestatycznymi arkadami. Tutaj znajduje się Scala dei Giganti (Schody Gigantów) z posągami Marsa i Neptuna, symbolizującymi potęgę militarną i morską Wenecji. Schody Gigantów były miejscem koronacji doży.
Na dziedzińcu znajdują się również dwie masywne studnie z brązu z XVI wieku. Służyły one jako źródło wody dla całego kompleksu pałacowego. Są one ozdobione szczegółowymi płaskorzeźbami i stanowią przykład weneckiego rzemiosła.
Z północnej strony dziedzińca jest bezpośredni dostęp do Bazyliki Świętego Marka. Z dziedzińca można podziwiać jej bogato zdobioną fasadę i mozaiki.
Wewnątrz pałac zachwyca wystawnymi salami, które zdobią freski mistrzów takich jak Tintoretto, Veronese i Tycjan. Największą salą jest Sala Wielkiej Rady (Sala del Maggior Consiglio), która może pomieścić do 2000 osób.
Informacje praktyczne
- Wstęp: cena podstawowego biletu wynosi zwykle około 25 euro, ale obejmuje również inne zabytki na placu św. Marka. Dzieciom i studentom często przysługuje zniżka.
- Godziny otwarcia. W dni świąteczne godziny otwarcia mogą ulec zmianie.
- Rezerwacja.
- Wycieczki.
Przyjedź wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów. Zarezerwuj co najmniej dwie godziny na zwiedzanie Pałacu Dożów, aby zobaczyć wszystkie wystawy.nie przegap widoku z Mostu Westchnień, który zapewnia wyjątkowy widok na kanały Wenecji.
Czy wiesz, że...?
- Pałac skrywa wiele sekretnych pomieszczeń i korytarzy, które służyły jako łączniki między różnymi częściami budynku. Niektóre z nich są dostępne podczas specjalnych wycieczek.
- W jednym z pomieszczeń zachowała się stara mapa świata, która pokazuje, jak Wenecjanie postrzegali świat podczas swojej morskiej dominacji.