Historia Wenecji sięga czasów Migracji Narodów, kiedy to plemię Veneto/Benet opuściło bezpieczne tereny Wenecji.ze względów bezpieczeństwa Wenecjanie osiedlili się na wysepkach laguny i zbudowali pierwsze proste osady na drewnianych palach. Wyjątkowość lokalizacji pomogła następnie w stopniowym powstawaniu bogatego miasta, które specjalizowało się w handlu ze wschodnią częścią Morza Śródziemnego i Bizancjum.
W IX wieku rządził tu pierwszy udokumentowany doża (przywódca), a Wenecja stała się patrycjuszowską republiką o dużym znaczeniu handlowym, politycznym i militarnym. Wenecja brała aktywny udział w organizacji wypraw krzyżowych i z powodzeniem konkurowała z innymi potęgami, takimi jak Genua i Piza.
Największy rozkwit miasta nastąpił w średniowieczu, kiedy stało się ono centrum sztuk pięknych, zwłaszcza malarstwa i architektury. Włoski renesans reprezentowany jest przez rodzinę Belini, która stworzyła tu niezależną szkołę. Do jej słynnych uczniów i naśladowców należeli Giorgone (wysoki renesans) i Tycjan (wysoki renesans/barok). Wśród słynnych weneckich malarzy późniejszych czasów nie można nie wspomnieć o Tintoretto (manieryzm).
Jeśli chodzi o architekturę, powstał tu tak zwany gotyk wenecki, który jest połączeniem architektury bizantyjskiej, islamskiej i gotyckiej. Nawet nowsze renesansowe i barokowe budynki są pod wpływem tego stylu. Na przykład często można tu znaleźć minarety. Budowniczowie musieli poradzić sobie ze specyficznym środowiskiem wysp; pałace i kościoły są zbudowane na setkach dębowych słupów, podobnie jak ich poprzednicy z VI wieku. Słynnym weneckim budowniczym był Andrea Paladio.
Pod koniec XVI wieku potęga Republiki Weneckiej zaczęła słabnąć, głównie z powodu odkrycia nowych szlaków żeglugowych wokół Afryki. Jednak kultura w Wenecji nadal się rozwijała. Na przykład w drugiej połowie XVII wieku wenecki teatr przeżywał bezprecedensowy rozkwit. To tutaj opera, do tej pory wystawiana wyłącznie na dworach monarchii, przybrała nową formę i stała się dostępna dla mieszczaństwa. Wenecja stała się operową potęgą. Działało tu ponad 16 teatrów, a opery wystawiano także w klasztorach, dworach i pałacach. Opery powstawały bardzo szybko, nie szczędzono wydatków na piękne barokowe scenografie i kostiumy. Jednym z najpopularniejszych kompozytorów był Francesco Cavalli.
W 1797 roku republika dobiegła końca dzięki francuskiej okupacji. Następnie Wenecja znajdowała się na przemian pod wpływami Austrii i Francji, a w 1815 roku Napoleon wylądował tutaj i przyłączył Wenecję do Cesarstwa Austriackiego. Było to jednak postrzegane jako kolejna okupacja i powód do niepokojów. W 1866 r. Wenecja dołączyła do zjednoczonych Włoch w głosowaniu powszechnym. Wenecjanie nie zapomnieli o swojej chwalebnej przeszłości i obecnie pojawiają się głosy za przywróceniem niepodległej Wenecji Euganejskiej.
Wenecja dzisiaj
Dziś Wenecja jest potęgą kulturalną. Sztuki piękne są tu nadal obecne dzięki wielu światowej sławy galeriom. Największą kolekcję weneckich dzieł sztuki można znaleźć w Galleria dell'Accademia. Miłośnicy sztuki nowoczesnej mogą odwiedzić Museo d'Arte Moderna, mieszczące się w Palazzoca' Pesaro i przyciąga takie nazwiska jak Klimt, Chagall i Kandinsky, Klee, Matisse, Moore i wielu innych.
Wenecja jest także domem dla jednej z kolekcji Peggy Guggenheim. Znajduje się ona w małym Muzeum Guggenheima nad brzegiem Wielkiego Kanału. Tutaj możemy zobaczyć dzieła Picassa, Dalego, Polloca i wielu innych. Opłata za wstęp wynosi około 10 - 12 €. Warto rozważyć zakup karty turystycznej venezia unica, która pozwala nam uzyskać zniżkę na zwiedzanie muzeów czy transport w mieście. Umożliwia ona między innymi zniżkę na toalety publiczne. Dla odwiedzających, którzy są w Wenecji przez krótki okres czasu i są zainteresowanijednak na krótki pobyt w Wenecji i zwiedzenie kilku kościołów i pałaców karta nie jest warta zakupu.
Co dwa lata odbywa się Biennale Wen eckie(Biennale di Venezia), czyli pokaz sztuki współczesnej. Wiążą się z nim inne festiwale - pokaz architektury, teatru i muzyki, nie zapominając o Festiwalu Filmowym w Wenecji. Wydarzenia te odbywają się co roku i przyciągają do Wenecji rzesze miłośników sztuki. Tradycja weneckiego teatru jest również wciąż bardzo silna. Obecny Teatro La Fenice (Feniks) jest jednym z najsłynniejszych teatrów operowych w Europie. Giuseppe Verdi wybrał ten teatr jako swoją scenę domową i wystawił tu większość swoich oper. Od tego czasu występowali tu najsłynniejsi artyści teatralni w Europie.
Wenecjanie zastawili każde miejsce na wyspach laguny swoimi domami, pałacami i kościołami. W rezultacie miłośnicy architektury znajdą tu prawdziwą gratkę, z zabytkami stojącymi obok siebie, niezakłóconymi przez nowoczesną architekturę. Jest to szczególnie prawdziwe na stałym lądzie. do godnych uwagi pałaców należą wspomniane wcześniejCa' Pesaro, Ca Rezzonico, Palazzo Vendramin - Calergi i Palazzo Loredan.
Większość najpiękniejszych pałaców znajduje się nad brzegiem Wielkiego Kanału. Odwiedzających przyciągają piękne kościoły, takie jak San Marco, San Giovanni e Paolo, Santa Maria dei Frari, Santa Maria della Salute i wiele innych. Nie zapomnij odwiedzić Placu Świętego Marka z Bazyliką San Marco, Pałacu Dożów i Campanile di San Marco, symbolu Wenecji.
Ale jeden nowoczesny budynek znalazł drogę do centrum Wenecji. Jest to most Ponte della Constituzione, zbudowany w 2008 roku. Do tego czasu tylko 3 mosty przecinały Wielki Kanał, główną arterię Wenecji, a mieszkańcy i turyści musieli przeprawiać się promem. Traghetti jest nadal używany do transportu odwiedzających Wenecję, ponieważ nawet 4 mosty przez Grand Canal nie są wystarczające. Zwłaszcza, gdy jego brzegi wyłożone są pięknymi starożytnymi pałacami, które każdy turysta chce zobaczyć.
Kanały i mosty są integralną częścią wizerunku Wenecji. Do większości domów można dotrzeć brukowanymi uliczkami lub drogą wodną, czy to łodzią, lokalnym autobusem wodnym vaporetto czy romantyczną gondolą.
Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku jest znany na całym świecie karnawał w Wenecji. Ma on długą tradycję, a pierwsza pisemna wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku. Największą popularnością cieszył się w XVIII wieku, kiedy odwiedzali go ludzie z całego świata, podobnie jak dziś.
Karnawał odbywa się zimą (zwykle na tydzień przed Środą Popielcową) i towarzyszą mu huczne zabawy oraz liczne imprezy organizowane w całym mieście. Pod koniec karnawału zawsze wybierana jest najpiękniejsza maska, a na Piazza San Marco odbywa się bal. Niektóre z masek mają tradycyjną formę, która opiera się na włoskim teatrze - Comedia dell'Arte. Z pewnością zobaczysz Colombinę, Moretę (czarną damę) lub wścibskiego Medico della Peste (lekarza dżumy). Tworzenie masek jest uznaną sztuką od XV wieku.
Typowymi pamiątkami z wizyty w Wenecji są nie tylko maski karnawałowe, które można kupić zarówno w luksusowych, jak i ekonomicznych formach, ale także słynne na całym świecie weneckie koronki. Były one tradycyjnie wytwarzane na wyspie Burano. Tutaj można zobaczyć starsze panie ręcznie wykonujące koronki i hafty przed małymi domkami z witrażowymi okiennicami. Wyspa Murano znana jest z produkcji szkła.
Każdego roku Wenecję odwiedzają setki tysięcy turystów. Miasto jest uważane za jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie. Wiele osób przyjeżdża tu nawet na miesiąc miodowy.