Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Ustawienia Akceptuj wszystkie

Gdy?
2

Osoby

  • Dorośli

    2

  • Dzieci

    0

Filtry

  • Wyżywienie

  • Typ zakwaterowania

  • Wyposażenie

  • Zajęcia

  • 0 m

    3 000 m

Włosi są bardzo przesądni i można powiedzieć, że są jednym z najbardziej przesądnych narodów na świecie. Istnieje wiele włoskich przesądów - niektóre nas śmieszą, inne zaskakują, a z niektórymi możemy się nawet utożsamiać. Im bardziej przenosimy się na południe Włoch, tym silniej odczuwamy włoskie przesądy.

Jednym z przesądów, które mamy również tutaj, jest to, że jeśli czarny kot przebiegnie ci przez drogę, jest to znak zbliżającego się nieszczęścia. Przesąd ten wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to zaprzęgi konne były straszone przez żółte oczy kotów w nocy, co często prowadziło do wypadków. Papież Grzegorz IX ogłosił nawet w 1200 roku, że czarne koty są kojarzone z czarownicami i diabłami, a więc nakazał ich eksterminację.

Ponadto we Włoszech nigdy nie zobaczysz nikogo otwierającego parasol w pokoju, ponieważ przynosi to pecha, zwłaszcza problemy finansowe. Przesąd ten wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie otwarcie parasola w pokoju było uważane za zhańbienie Boga Słońca, co skutkowało nieszczęściem dla rodziny.innym interesującym faktem jest to, że parasole były również używane do zakrywania dziur w domach biednych ludzi, więc ich otwieranie symbolizowało biedę.

 

Jednym z innych przesądów związanych z nieszczęściem finansowym jest rozsypywanie soli. W przeszłości sól była bardzo cennym towarem, a jej znaczenie wiązało się z bogactwem. Jeśli rozsypiesz sól, co zdarza się dość często, ważne jest, aby posprzątać ją tak szybko, jak to możliwe i rzucić ją za plecy, przez lewe ramię, aby zapobiec możliwemu nieszczęściu.

 

We Włoszech śluby nigdy nie odbywają się w piątek. Wynika to z faktu, że Jezus zmarł w piątek i dzień ten jest uważany za pechowy. Mówiąc o weselach, dobrze jest, aby niezamężne panie wiedziały, że zgodnie ze starym włoskim przesądem za pecha uważa się, jeśli ktoś przypadkowo przejedzie po ich stopach miotłą lub jeśli one same przypadkowo zamiotą śmieci pod własne stopy. Przesąd ten sugerował kiedyś, że taka kobieta może nie być wykwalifikowana w pracach domowych i może być uważana za nieodpowiednią przyszłą żonę.

 

Tak jak dla nas piątek trzynastego jest złym omenem, tak we Włoszech taką liczbą jest 17. Rzymska cyfra 17 to XVII, którą można przekształcić w VIXI - po łacinie "żyłem" - która często znajdowała się na nagrobkach i dlatego jest kojarzona ze śmiercią. Z tego powodu wiele włoskich linii lotniczych nie ma rzędów z numerami 13 i 17, a wiele włoskich hoteli nie ma 17. piętra.

Być może zauważyłeś podczas podróży po Włoszech, że wielu Włochów nosi wisiorek w kształcie małej papryczki chili. Nie jest to jednak papryczka chili, a cornicello, czyli róg starożytnej bogini księżyca. Talizman ten chroni przed pechami i przynosi szczęście noszącemu! Jest często wręczany jako prezent dla noworodków lub bliskich.

Zdecydowanie zalecamy zakup co najmniej jednego talizmanu podczas wizyty we Włoszech. Talizman na szczęście zawsze się przyda.

Jednym z innych tradycyjnych amuletów na szczęście we włoskiej kulturze jest gest zwany"fare le corna", który ma chronić przed złymi wpływami. Wystarczy zacisnąć pięść, wyciągnąć palce wskazujący i serdeczny na zewnątrz, a następnie włożyć palce środkowy i serdeczny do dłoni. Uwaga - gest ten powinien być wykonywany wyłącznie z palcami ułożonymi poziomo lub skierowanymi w dół. Jeśli wykonasz ten sam gest z palcami uniesionymi do góry lub skierowanymi w stronę osoby, całkowicie zmienisz jego znaczenie (wskazując na niewierność partnera)!

 

Włoskie przesądy są fascynującym elementem włoskiej kultury i tradycji. Mają one długą historię i wiele z nich odzwierciedla dawne zwyczaje i wierzenia religijne. Ciekawie jest zobaczyć, jak te przesądy wpływają na codzienne życie ludzi i jak niektóre z nich są nadal utrzymywane.