Jeśli zdecydują się Państwo na wakacje nad morzem w
Rimini czy w okolicznych kurortach -
Cesenatico,
Cattolica,
Riccione, warto odwiedzić przy tym
San Marino, które jest trzecim, po
Watykanie i Monako, najmniejszym europejskim państwem (62,1 km2). Kraj stanowi enklawę na terytorium Włoch. Graniczy z dwoma włoskimi regionami -
Emilia-Romania oraz
Marche. Ponieważ jest usytuowany w paśmie Apeninów, jego teren jest w większości górzysty. Najwyższą górą jest wapienna skała Monte Titano o wysokości 749 m. n.p.m.
Według tradycji San Marino jest najstarszą republiką na świecie, założoną w 301 r. przez chrześcijańskiego budowniczego zwanego św. Martinusem. Podobno podczas ucieczki przed prześladowaniem ze strony rzymskiego cesarza, święty schronił się na górze Monte Titano, gdzie założył małą wspólnotę chrześcijańską i postawił kamienną kapliczkę oraz klasztor. Stały się one symbolem wiary i pracy, a San Marino symbolem hasła Nemini teneri - nie być zależnym, być wolnym. To małe państwo przez całę wieki zachowało niezależność.
Obszar republiki jest podzielony na osiem regionów zwanych zamkami - castelli. Są to: Aquaviva, Borgo Maggiore, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino, Serravalle. Warto w nich zobaczyć twierdzę rodu Malatesta w Serraville zwaną La Rocca, nowoczesną świątynię w Borgio Maggiore, kościół w Valdragone, twierdzę w Pennarossa oraz kościoły, częściowo zachowane budynki z różnych epok i inne ciekawostki.
Najciekawszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest stolica - San Marino. Miasto rozpościera się na zachodnich zboczach góry Monte Titano, na której trzech wierzchołkach wybudowano warowne twierdze z cytadelą i basztami, otoczone murami. Najsłynniejszą i jednocześnie najstarszą z nich jest La Rocca o Guaita wybudowana w XI w., która krótko służyła jako więzienie. Góruje nad nią pięcioboczna wieża postawiona bezpośrednio na skale. Poza nią można podziwiać małą kapliczkę znajdującą się tuż przy bramie wejściowej. Pozostałe dwie twierdze to pochodzące z XIII w. La Casta o Fratta, w której mieści się muzeum starej broni i Montale.
San Marino jest uroczym, średniowiecznym miastem, które zachowało swój dawny charakter. Jest pełne wąskich uliczek, placów i oczywiście zabytków. W mieście można podziwiać bramę miejską Porta San Francesco pochodzącą z 1361 r., która jest częścią umocnień. Najstarszą świątynią miasta jest kościół św. Franciszka wybudowany w 1316 r. przez Młodszych Braci Klasztornych, a główną - neoklasycystyczna Basilica del Santo, w której znajdują się relikwie założyciela San Marino św. Martiniego. Poza nimi jest jeszcze kościół św. Piotra pochodzący z XVI w., w którym według legendy, w zagłębieniu absydy, spali święci Marinus i Leon.
Innym ciekawym obiektem jest Palazzo Pubblico. Ta neogotycka budowla jest siedzibą Kapitanów Regentów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wielkiej Rady. Na warcie przed budynkiem stoi gwardia Nucleo Uniformato della Guardia di Rocca założona w 1754 r. Jej zmiana, odbywająca się w godzinowych odstępach, codziennie od 8.30 do 18.30, jest turystyczną atrakcją. Ratusz stoi przy Piazza delle Liberta (Placu Wolności), na którym znajduje się Statua della Liberta z 1876 r.