1 stycznia - Capodanno - Nowy Rok
Obchody pierwszego dnia nowego roku rozpoczynają się, podobnie jak w naszym kraju, tuż po północy od świątecznych fajerwerków, a Włosi często mają różne tradycyjne uroczystości religijne 1 stycznia.
6 stycznia - Tre re magi e Befana - Trzech Króli
We Włoszech święto Trzech Króli jest często większym wydarzeniem niż sama Wigilia, zwłaszcza dla dzieci. Kolorowe parady przechodzą przez miasta i wioski, a grzeczne dzieci otrzymują prezenty od wiedźmy Befany. Święta Bożego Narodzenia dla włoskich dzieci kończą się dopiero po 6 stycznia.
14 lutego - La festa di San Valentino - Walentynki
Walentynki - to popularne dziś w Europie i Ameryce święto miłości ma długą tradycję we Włoszech. W starożytnym Rzymie obchody Luperkalia, nazwane na cześć boga płodności Luperco, miały miejsce około 15 lutego. Dziś popularnym zwyczajem we Włoszech jest kupowanie ukochanej czerwonej bielizny w Walentynki.
marzec/kwiecień - Pasqua - Wielkanoc
Wielkanoc jest bardzo popularna we Włoszech i często ważniejsza niż na przykład Boże Narodzenie, ponieważ jest to główne wydarzenie religijne w tym religijnym kraju. Członkowie rodziny podróżują z daleka, aby wziąć udział w spotkaniu, wysyłane są życzenia wielkanocne, a ludzie składają sobie życzenia osobiście. Świąteczne posiłki różnią się w zależności od regionu, a na stole powinno znaleźć się pieczone mięso (jagnięcina, baranina lub cielęcina) z ziemniakami, jajkami i smażonymi karczochami. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest Colomba (od jej kształtu - latającego gołębia), ciasto drożdżowe z rodzynkami, czekoladą lub posypane cukrem pudrem. Dzieci otrzymują duże czekoladowe jajka z niespodzianką. W Poniedziałek Wielkanocny rodzina przygotowuje kosze piknikowe pełne jedzenia i udaje się za miasto - do lasu, parku lub nad morze.
25 kwietnia - Festa della Liberazione - Święto Wyzwolenia
Święto upamiętnia wyzwolenie Włoch spod rządów nazistów w 1945 roku, dzień ten czci pamięć bojowników przeciwko faszyzmowi.
1 maja - Festa del lavoro, Festa dei Lavoratori - Święto Pracy
Święto Pracy było obchodzone po raz pierwszy w 1891 roku, ale zakończyło się krwawymi zamieszkami. Nie było obchodzone podczas rządów faszystowskich i zostało przywrócone dopiero po II wojnie światowej.
2 czerwca - Festa della Repubblica - Dzień Republiki Włoskiej
W dniach 2 i 3 czerwca 1946 r. we Włoszech odbyło się referendum, w którym obywatele mieli zdecydować, jaki system będzie obowiązywał w ich kraju i wybrali republikę. Aby uczcić to wydarzenie, co roku odbywają się parady wojskowe pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Piazza Venezia w Rzymie.
15 sierpnia - Ferragosto, Assunzione di Maria - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Najpopularniejszy dzień w roku, główne święto. W tym dniu przypada katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie wywodzące się z czasów pogańskich święto Ferragosto.
Obecnie Ferragosto symbolizuje radość z powoli kończącego się lata, kiedy to następuje kulminacja wakacji. Wielu Włochów świętuje na plaży, wieczorem w miastach odbywają się pokazy sztucznych ogni, a zabawa trwa do późnych godzin nocnych. Nadmorskie kurorty są pełne nie tylko zagranicznych turystów, ale przede wszystkim Włochów, wszystkie hotele i apartamenty są wyprzedane z dużym wyprzedzeniem na tę porę roku, a na
drogach panuje wzmożony ruch i często kilometrowe korki.
1 listopada - Ognissanti, Tutti i Santi - Wszystkich Świętych
Podobnie jak w naszym kraju, Włosi odwiedzają swoich zmarłych na cmentarzu, gdzie zapalają świece i składają kwiaty. Tradycyjnym posiłkiem w tych dniach jest danie zwane grano cotto - gotowana pszenica i
wino podawane z kawałkami czekolady i orzechami.
8 grudnia - Immacolata Concezione - Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Choć jest to święto religijne, 8 grudnia kojarzy się przede wszystkim z początkiem przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia place i ulice są już udekorowane, w kościołach stoją szopki, a większość gospodarstw domowych ma już choinkę.
24 grudnia - Vigilia di Natale - Wigilia Bożego Narodzenia
Włosi spędzają Wigilię z rodziną, a po kolacji udają się na mszę o północy. Ich domy są udekorowane choinkami i tradycyjnymi szopkami, często przekazywanymi w rodzinach z pokolenia na pokolenie.
25 grudnia - Natale - Boże Narodzenie
Najbardziej uroczysty dzień Świąt Bożego Narodzenia. Rodziny gromadzą się na kolacji, która trwa do późnych godzin wieczornych. Na stole pojawiają się różnego rodzaju potrawy, które różnią się w zależności od regionu. Jednym z nich jest pieczone mięso (wieprzowina, jagnięcina lub drób - indyk, kurczak),
lasagne lub tortellini.
Deserem, którego nie może zabraknąć jest panettone - ciasto z rodzynkami w kształcie tortu, posypane cukrem pudrem. W tym dniu rozpakowuje się prezenty przyniesione przez Babbo Natale.
26 grudnia - Santo Stefano - Świętego Szczepana
Kolejny dzień świętowania ze znajomymi i rodziną.
31 grudnia - Notte di San Silvestro - Sylwester
Włosi spędzają większość Sylwestra z rodziną i przyjaciółmi. Po kolacji często udają się do miasta, aby świętować, gdzie północ witana jest fajerwerkami, a zabawa może trwać do białego rana. Kolacja sylwestrowa ma symboliczne znaczenie, zazwyczaj jest to soczewica z golonką lub kiełbasą, aby zapewnić obfitość w nadchodzącym roku, a także popularne
owoce morza.
Sylwester jest naznaczony innym typowym i powszechnym zwyczajem: Włosi bardzo dbają o noszenie czerwonej bielizny w tym dniu, co wedle wierzeń ma przynieść im szczęście.